Op weg naar een marathon, deel 2
Blog 2: Ready, set... plan.
15-05-2024
Gelopen KM: 32,06 (+32,06)
Je start met hardlopen, het doel is helder, je weet wat je moet doen, namelijk heel veel lopen. Hoe moeilijk kan het zijn? En toch lijkt het niet makkelijk te zijn. Met een drop-outpercentage van 30% tot 50% voor de marathon is het uitvalspercentage zeer hoog te noemen. De meeste vallen uit door blessures, gevolgd door ziekte en te weinig training, waardoor alsnog beslist wordt om niet te starten.
Het lijkt daardoor handig om van tevoren een goed plan op te stellen. Dat doe ik aan de hand van een praktisch model ‘De Ladder’ die ik persoonlijk en in de praktijk gebruik als hulp bij het veranderen van gedrag.
Stap 1 : Begin met een doel (en maak het echt van jou!)
Wat is je doel? Is het de marathon uitlopen met een glimlach? Is het voor een nieuwe PR? Of wil jij jezelf op een andere manier leren kennen door deze fysieke en mentale uitdaging? Er zijn tal van redenen te bedenken waarvan de hamvraag is: waarom?
Voor mij is het een combinatie van factoren. Een diepe wens om ooit een marathon te voltooien, ooit een keer ontstaan in mijn hoofd. Daarnaast zie ik het als een uitdaging en een mooie kans die me als therapeut en mens weer een hoop nieuws leert.
Met een sport achtergrond acht ik mijzelf capabel en belastbaar genoeg om in goede en slechte tijden zoiets te kunnen volbrengen. Heel mijn leven heb ik fanatiek getraind voor voetbal, kracht, surfen, tennis etc. En met een gunstige bouw zou je zeggen dat dit het moment is om al dat werken naar iets moois te brengen. Ik smeed het plan een jaar van tevoren, dat zou me genoeg flexibiliteit moeten geven als aanstaande vader.
Stap 2: Gedrag, wat moet je doen (en laten)?
Het doel is helder, wat ik ervoor moet doen ook. Lopen, lopen en nog is lopen - dat somt het wel aardig op. Toch zijn er een aantal dingen waar je rekening mee wilt houden. Maak een concreet en eenvoudig plan. Plan het zodanig in dat je van het proces kan genieten. Hoe verder weg van de marathon hoe makkelijker dat te plannen valt, maar wellicht des te moeilijker je de motivatie vast kan houden. Zoek naar een balans tussen de tijd die je hebt en het doel wat je aan jezelf stelt.
Ik heb er daarom voor gekozen om een subdoel te stellen. In oktober, de halve marathon van Monster, een pittige HM grotendeels over het strand. Als ik die makkelijk kan uitlopen dan ga ik met een beter gevoel de intensievere trainingsweken in. Zou ik op dat makkelijke terugkomen denken jullie?
Stap 3: Support – je geheime wapen
Ten slotte, je support. Het aspect waar vaak het minste aandacht aan wordt besteed maar wel het stuk wat jou door zware momenten heen trekt.
Support is essentieel. Wie of wat gaat ervoor zorgen dat je met slecht weer altijd erop uittrekt? Ga je echt 100+ loopjes in je eentje doen? Kick je erop om vrijwillig met kramp een kilometer of 6 extra te lopen?
Bij mij thuis werd ik juist aangemoedigd om dit avontuur aan te gaan. Waarschijnlijk blij dat ik wat meer het huis uit ben!
Dus of je nu net begint met lopen, herstellende bent van een blessure, of je voorbereidt op je eerste (of vijfde) marathon: zorg voor een doel dat bij je past, een plan dat werkt, en een netwerk dat je ondersteunt.
En onthoud: het draait niet alleen om die ene dag in april of oktober. Het draait om alles wat je onderweg leert en meemaakt.